Türkiye’nin önemli İçmimarları ve İlimiz Mermer Sektörü temsilcileri Mermer Akademisi'nde buluştu.

01.07.2021 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulan Mermer Akademisi’nde, TMMOB İçmimarlar Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Zakire ALİMOĞLU ve İscehisar Mermer İhtisas OSB’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyon ile Türkiye’nin önemli İçmimarları ve etkinliğe sponsor olan İlimiz Mermer Sektörü temsilcileri buluştu. Mermer Akademisi’nde gerçekleştirilen toplantının sponsoru olan Alimoğlu, Ayyıldız, Demmer, Karamehmet, Mabella ve Stone Concept gibi ilimizin önemli mermer firmalarının yöneticileri ile İçmimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Kasım SONER ve yönetim kurulu üyeleri toplantıya katılım sağladılar.

Afyonkarahisar Valiliği’nin öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile 2018 yılında başlayan ve geçtiğimiz Mart ayında tamamlanan “Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi” kapsamında İscehisar’da Mermer Akademisi kuruldu. Proje Yürütücüsü; İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi,  Proje Ortakları; Afyonkarahisar İl Özel İdaresi, İscehisar Belediye Başkanlığı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği olup Proje İştirakçisi ise; Afyon Kocatepe Üniversitesi’dir.

Mermer Akademisi bünyesinde düzenlenen eğitim, üretim ve tasarım faaliyetlerinin sonucunda bölgemizin olduğu kadar, ülkemizin de kalkınmasına katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için üretilen ve tasarlanan yüksek katma değerli ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç edilerek, kurumun bir marka haline gelmesi hedeflenmektedir.

Projenin amaçlarından biri olan Mermer Sektöründe Katma Değerin Artırılması hedefine ulaşmada önemli bir ayağı oluşturan içmimarlarla yapılan toplantının açılış konuşmalarını İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü ve Proje Koordinatörü Muhammed BACAKSIZ, Mermer Akademisi Akademik Danışmanı Prof. Dr. Belkıs ÖZKARA, ABİGEM Direktörü Özgür DEMİR, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem ÇAKMAK, İçmimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Kasım SONER, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim ALİMOĞLU, İscehisar Belediye Başkan Vekili Osman ÇELEBİ ve İscehisar Kaymakamı Uğur KAPAR yaptı.

Toplantının ikinci oturumunda gerçekleştirilen workshopta, Alimoğlu Tasarım Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil ALİMOĞLU, Ayyıldız Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolgahan AYYILDIZ, Alimoğlu Marble Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet ALİMOĞLU, Stone Concept Yönetim Kurulu Başkanı Günfer UYSAL, Alimoğlu Mermer İzmir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak ALİMOĞLU ve Mabella Mermer İhracat Müdürü Metin DÜZER katılımcılara sunumlarını yaptılar. Sunumların tamamlanmasıyla içmimarlar ile mermer sektörü temsilcileri karşılıklı soru cevap ile toplantıyı sonlandırdılar.

Toplantının Mermer Akademisi’ndeki bölümü tamamlandıktan sonra İscehisar’daki mermer fabrikaları ve mermer ocaklarını ziyaret eden içmimarlar, mermerden üretilen hediyelerin takdiminin ardından ilimizdeki ilk günlerini tamamladılar. Afyonkarahisar’a 3 günlük bir program için gelen içmimarlar programlarının 2. gününde protokol ziyaretleri ve şehir turu yapacak, 3. gün ise Frigya’yı gezerek programlarını tamamlayacaklar.

Son Yazılar